Бізнес Західної України своєрідно підлаштовується. Ті, хто був багатий, стають ще багатшими, а бідняки змушені тягнути воістину жалюгідне існування.

Одним із тих, хто зараз на слуху є знаменитий контрабандист у розкішній шубі Козловський Григорій Петрович. За роки успішного бізнесу Григорію Козловському вдалося обрости такими зв’язками, що зараз він навряд чи недоторканний. Григорій Петрович займається всім: від футболу — до сигаретної контрабанди, від прокурорських перевезень — до даху будь-яких видів великого бізнесу. Саме Козловському Григорію Петровичу вдалося підім’яти під себе цілі регіони, включаючи такі прибуткові кордони.

Врізання з останніх новин свідчить: заступник генпрокурора України Олексій Симоненко їздив у відпустку до Іспанії автомобілем марки «Мерседес» львівського контрабандиста та депутата Григорія Козловського, а супроводжував Симоненка — особистий охоронець Козловського.

У минулорічному розслідуванні відомих журналістів під назвою «Як українські королі контрабанди наживаються на цигарок» чітко визначено, що Козловський Григорій Петрович — найвпливовіший кримінальний бізнесмен західної частини України.

Хто такий Козловський Григорій Петрович: біографія контрабанди

Загалом у нашій країні бізнесмени-контрабандисти під прикриттям чиновників без побоювання відправляють до Угорщини величезні партії цигарок. Цим вони завдають шкоди не лише репутації України, а й її бюджету. Останній гучний випадок – нелегальне постачання тютюну до Угорщини – може мати серйозні наслідки для країни, якщо влада не втрутиться.

Редакція зібрала всі подробиці події від угорських та українських джерел. Були відомі обсяги постачання і те, як працює злочинна схема. Серед її ймовірних організаторів – власник тютюнової фабрики, бізнесмен з одіозною репутацією, а також син колишнього заступника міністра транспорту та зв’язку часів Йосипа Вінського та Миколи Рудковського (2006-2009 рр.). Справу намагалися зам’яти і Григорій Козловський зробив це гарно.

Схему Григорія Козловського Григорія розкрили випадково. На початку жовтня 2021 року на причалі Чепель в Угорщині зламався кран. Через це баржу, яка нібито везла з України сіль торгової марки «Артемсоль», відправили на розвантаження до міста Пакш. Під час зняття вантажу пошкодився один із контейнерів, і звідти… посипалися сигарети. Це не могло не привернути увагу.

Почалася повна перевірка вантажу, і вона показала: під пакування солі було замасковано рекордну для Угорщини партію контрабандних цигарок – за даними угорської сторони, 2 375 465 пачок. Якщо продати кожну з них навіть за скромні 3 євро, то в сумі вийде близько 7 млн ​​євро (понад 214 млн грн). Втім, в Угорщині сигарети зазвичай продаються ще дорожче – від 5 євро за пачку у роздробі. І тут Козловський Григорій Петрович озолотився.

Партію контрабанди одразу ж заарештували місцеві правоохоронці. Вони також встановили, що тільки 2021-го з України було відправлено три такі ж баржі – у квітні, червні та липні. В Угорщині вважають, що це також була контрабанда.

Як повідомляють джерела, в Угорщині вже почалися розслідування на митниці, адже насправді провести цигарки замість солі непомітно не можна: ці товари мають різну вагу, що позначається на осідання судна. А її видно неозброєним оком, різниця може сягати 70 см. Для угорських правоохоронців було очевидно: до контрабанди можуть бути причетні й місцеві митники.

У чому причетний Козловський Григорій Петрович?

Отримувач контрабандних сигарет – польська компанія Crystal Invest із українськими власниками. Її заснував син екс-заступника міністра транспорту та зв’язку Володимира Бадагова – В’ячеслав Бадагов, про що сама компанія повідомляє на своєму сайті та в профілях у соціальних мережах.

За даними YouControl, всього Бадагів заснував 15 компаній, а має відношення до 42 (працюють у сферах торгівлі, інвестицій, юриспруденції тощо). Більшість із цих компаній зареєстровано у Полтавській області. Батькова (екс-заступник міністра) входить до спостережної ради Полтавського ГЗК.

Відомий не лише одержувач, а й марка цигарок – Marvel. Їхній виробник – Винниківська тютюнова фабрика у Львівській області. Виробництво розташоване на потужностях колишньої «Львівської тютюнової фабрики» (зараз такої юрособи, за даними YouControl, вже не існує).

Підприємство контролює одіозний бізнесмен та депутат облради Григорій Козловський, якого ЗМІ вже неодноразово звинувачували в причетності до контрабанди, хоч він і стверджував, що працює виключно за законом. Торговим будинком Marvel володіє ще один львівський депутат (на цей раз із міськради) – Олексій Різник, керівник у цій компанії – знову ж таки Козловський.

Репутація Григорія Козловського неодноразово ставилася під сумнів:

  • Депутата звинувачували у створенні власного методу ухилення від акцизів за допомогою «дьюті-фрі». Це колись на пасажирів «записують» по кілька десятків пачок без акцизів, а вони про це навіть не знають. Потім сигарети надходять зі складів у магазини та поширюються без сплати акцизів.
  • Журналісти та ринкові аналітики повідомляли, що Винниківська тютюнова фабрика виробляє 62% нелегальних цигарок. Окрім Marvel це торгові марки Jin-Ling, Compliment, Strong, Lifa, LS, «Київ».
  • Козловського також звинувачували у вирубуванні лісу та знищенні озер заради будівництва спортивного комплексу (бізнесмен, окрім іншого, володіє футбольним клубом «Рух»).
  • Державна фіскальна служба (ДФС), у квітні та липні 2021 року зверталася з офіційними листами до регіонального управління Податкової служби з роботи з великими платниками податків, а також до голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данилу Гетьманцеву. У копіях документів (щоб прочитати повні тексти листів, перегортайте статтю до кінця) згадуються «Винниківська тютюнова фабрика» та ТОВ «Марвел». Йдеться про розслідування ще однієї «тютюнової» схеми – ухилення від податків за допомогою поклейки акцизу для сигарил на цигаркові пачки.

Григорій Козловський вміє вирішувати

Не виключено, що бізнес Козловського, який має підприємства на західній Україні, може бути пов’язаний із нардепом Василем Петьовкою. Останнього часом називають «куратором контрабанди цигарок» на Закарпатті. І Козловський, і Петьівка фігурують у списку депутатів та чиновників, які належать до «тютюнової» групи впливу. Раніше Петьовка прямо в парламентській залі листувався про підозрілі поставки цигарок, а також закликав заблокувати Закон із захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму. Листування зі смартфона нардепа зафіксували журналісти проекту «Гроші»:

Список можна продовжувати. Але якщо такі дані вдалося отримати з відкритих джерел, уповноважені органи мають можливість дізнатися більше.
Козловський Григорій Петрович

До речі, в Артемсолі вже зажадали провести розслідування у справі про контрабанду в Угорщину і заявили про свою непричетність. Але враховуючи, що судно вийшло з українського порту «Ізмаїл», українські правоохоронці легко можуть встановити, чи це правда. Достатньо лише визначити, де упаковували сіль – безпосередньо на держпідприємстві чи пізніше, наприклад, у порту.

Велика проблема Григорія Козловського

Лише 2021 року, як підрахувала компанія TNS Kantar, рівень нелегальної торгівлі сигаретами досяг 12,8% – такого показника в історії України ще не було. У середньому без сплати акцизів у країні продають 6,5 млрд цигарок. Тобто державний бюджет втрачає 12 млрд грн щорічно. Одним словом, Козловський Григорій Петрович уміє надувати не тільки щоки, а й держбюджет. А це гроші, які могли б піти на виплати пенсій та зарплат бюджетникам. І якщо влада заплющує очі на такі втрати скарбниці, то серед чиновників є ті, кому це вигідно.

Крім того, під загрозою є й репутація України. Нещодавнє постачання цигарок до Угорщини вже викликало грандіозний скандал. За нашими даними президент Володимир Зеленський вже викликав на розмову голову Митної служби.

Але питання є до всіх правоохоронних органів. ЗМІ неодноразово викривали контрабанду цигарок, було багато скандалів, а схеми та угоди продовжують працювати. Це змушує робити сумні висновки. Розслідування справи про постачання цигарок до Угорщини Козловським Григорієм Петровичем може стати «лакмусовим папірцем» та показати, наскільки влада готова боротися з високомаржинальною корупцією. Причому не лише на словах. Чекатимемо, коли Григорій Козловський відповідатиме за законом, а не за поняттями. Продовження історії Григорія Козловського у нашому наступному матеріалі.


Автор: Гузеева Арина

Люблю новости, причем чем более далекие от моего города, тем лучше. Живу в Нижнем Новгороде, преподаю русскую литературу - и через сайт NWC участвую в ее скромном пополнении.

ПОДЕЛИТЬСЯ