В Україні бізнесмени-контрабандисти під прикриттям чиновників без побоювання відправляють в Угорщину величезні партії сигарет. Цим вони завдають шкоди не тільки репутації України, а й її бюджету. Останній гучний випадок-нелегальне постачання тютюну до Угорщини-може мати серйозні наслідки для країни, якщо влада не втрутиться. Редакція зібрала всі подробиці події від угорських та українських джерел. Вже відомі обсяги поставок і те, як працює злочинна схема. Серед її ймовірних організаторів-власник тютюнової фабрики, бізнесмен з одіозною репутацією, а також син колишнього заступника Міністра транспорту і зв’язку часів Йосипа Вінського і Миколи Рудковського (2006-2009 рр.).

Схему розкрили випадково

На початку жовтня 2021 року на причалі Чепель в Угорщині зламався кран. Через це баржу, яка нібито везла з України сіль торгової марки «Артемсіль», відправили на розвантаження в місто Пакш. Під час зняття вантажу пошкодився один з контейнерів, і звідти… посипалися цигарки. Це не могло не привернути увагу. Почалася повна перевірка вантажу, і вона показала: під упаковки солі була замаскована рекордна для Угорщини партія контрабандних сигарет – за даними угорської сторони, 2 375 465 пачок. Якщо продати кожну з них навіть за скромні 3 євро, в сумі вийде близько 7 млн євро (понад 214 млн грн). Втім, в Угорщині сигарети зазвичай продаються ще дорожче – від 5 євро за пачку в роздробі. Партію контрабанди одразу ж заарештували місцеві правоохоронці. Вони також встановили, що тільки в 2021-му з України було відправлено три таких же баржі – в квітні, червні і липні. В Угорщині вважають, що це теж була контрабанда. Як повідомляють джерела, в Угорщині вже почалися розслідування на митниці, адже насправді провести цигарки замість солі непомітно не можна: ці товари мають різну вагу, що позначається на осаді судна. А її видно неозброєним оком, різниця може досягати 70 см.для угорських правоохоронців було очевидно: до контрабанди можуть бути причетні і місцеві митники.

Козловського спалили

Одержувач контрабандних цигарок-польська компанія Crystal Invest з українськими власниками. Її заснував син екс-заступника Міністра транспорту і зв’язку Володимира Бадагова – В’ячеслав Бадагов, про що сама компанія повідомляє на своєму сайті і в профілях в соціальних мережах. За даними YouControl, всього Бадагов заснував 15 компаній, а має відношення до 42 (працюють в сферах торгівлі, інвестицій, юриспруденції і т.д.). Більшість з цих компаній зареєстровані в Полтавській області. Батько Бадагова (екс-заступник міністра) входить до наглядової ради Полтавського ГЗК. Відомий не тільки одержувач, але і марка сигарет – Marvel. Їх виробник-Винниківська тютюнова фабрика у Львівській області. Виробництво розташоване на потужностях колишньої «Львівської тютюнової фабрики» (зараз такої юрособи, за даними YouControl, вже не існує).

Підприємство контролює одіозний бізнесмен і депутат облради Григорій Козловський, якого ЗМІ вже не раз звинувачували в причетності до контрабанди, хоч він і стверджував, що працює виключно за законом. Торговим домом Marvel володіє ще один Львівський депутат (на цей раз з міськради) – Олексій Різник, Керівник в цій компанії – знову ж Козловський. Репутація Козловського неодноразово ставилася під питання: — Депутата звинувачували у створенні власного методу ухилення від акцизів за допомогою «дьюті-фрі». Це коли на пасажирів «записують» по кілька десятків пачок без акцизів, а вони про це навіть не знають. Потім сигарети надходять зі складів в магазини і поширюються без сплати акцизів.

— Журналісти і ринкові аналітики повідомляли, що Винниківська тютюнова фабрика виробляє 62% нелегальних сигарет. Крім Marvel, це торгові марки Jin-Ling, Compliment, Strong, Lifa, LS, «Київ». — Козловського також звинувачували в вирубці лісу і знищенні озер заради будівництва спортивного комплексу (бізнесмен, крім іншого, володіє футбольним клубом «Рух». — Державна фіскальна служба (ДФС), у квітні та в липні 2021 року зверталася з офіційними листами до регіонального управління податкової служби по роботі з великими платниками податків, а також до голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева. У копіях документів (щоб прочитати повні тексти листів, перегорніть статтю до кінця) згадуються «Винниківська тютюнова фабрика» і ТОВ «Марвел». Йдеться про розслідування ще однієї «тютюнової» схеми – ухилення від податків за допомогою поклейки акцизу для сигарил на сигаретні пачки.

Не виключено, що бізнес Козловського, у якого є підприємства на Західній Україні, може бути пов’язаний з нардепом Василем Петьовкою. Останнього часом називають «куратором контрабанди цигарок» на Закарпатті. І Козловський, і Петьовка фігурують у списку депутатів і чиновників, які належать до «тютюнової» групи впливу. Раніше Петьовка прямо в парламентському залі листувався про підозрілі поставки сигарет, а також закликав заблокувати Закон щодо захисту громадського здоров’я від шкідливого впливу тютюнового диму. Листування зі смартфона нардепа зафіксували журналісти проекту «Гроші»: Список можна продовжувати.

Але якщо такі дані вдалося отримати з відкритих джерел, уповноважені органи точно мають можливість дізнатися більше. До речі, в» Артемсолі » вже зажадали провести розслідування у справі про контрабанду в Угорщину і заявили про свою непричетність. Але враховуючи, що судно вийшло з українського порту «Ізмаїл», українські правоохоронці легко можуть встановити, чи правда це. Достатньо лише визначити, де пакували сіль – безпосередньо на держпідприємстві або вже пізніше, наприклад, в порту.


Автор: Гришин Виталий

Пишу в свободное время, которого немного. Основной профиль у меня инженерный, поэтому журналистика далась не легко, но в конце концов, я считаю, результат целиком хороший. По крайней мере мои статьи с удовольствием читают все, кроме главных героев повествования.

ПОДЕЛИТЬСЯ